Σάββατο 20 Αυγούστου 2011

Bamberg Basketball Tournament Germany 2011 ΕΛΛΑΔΑ - ΓΕΡΜΑΝΙΑ 69-56 highl...

Μετά την Τουρκία, η εθνική ομάδα της Ελλάδας παρέδωσε μαθήματα μπάσκετ και στη Γερμανία του Ντιρκ Νοβίτσκι.
Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επιβλήθηκε με των διοργανωτών του τουρνουά Μπάμπεργκ, στο πλαίσιο της 2ης ημέρας, και κατάκτησε την 1η θέση άσχετα με το τι θα γίνει στο αυριανό τελευταίο ματς με το Βέλγιο (15:30, Conn-X).
Τα δεκάλεπτα: 14-17, 28-43, 37-53, 56-69 Η εθνική ομάδα είχε σταθερά το προβάδισμα από το ξεκίνημα, χάρη στην πολύ καλή περιφερειακή της άμυνα πάνω στους σουτέρ των Γερμανών και κυρίως στον Νοβίτσκι.
Χάρη σ΄ ένα λάθος του Νικ Καλάθη, που υπέπεσε σε αντιαθλητικό φάουλ οι διοργανωτές μείωσαν στο πόντο (13-12) και ιδσοφάρισαν στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου σε 17-17.
Με σερί 6-0 η Ελλάδα ξέφυγε 23-17, αλλά ο Νοβίτσκι με δίποντο μείωσε σε 23-19 και με νέο τρίποντο έφερε τη Γερμανία ακόμη πιο κοντά στο σκορ (25-22).
Με καταπληκτική άμυνα και παίζοντας άψογα τον αιφνιδιασμό η "γαλανόλευκη" ξέφυγε με 10 πόντους (34-24), ενώ με τρίποντο του Σλούκα περίπου 1.5 λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου έγινε το 39-26 με τρίποντο του Σλούκα.
Το πρώτο μέρος έκλεισε με την Ελλάδα να προηγείται 43-28, με κορυφαίο παίκτη τον Κώστα Κουφό που πέτυχε 13 πόντους.
Με όπλο την πολύ καλή άμυνα η Ελλάδα κυριάρχησε και στην 3η περίοδο.
Μπορεί να μην ήταν ιδιαίτερα αποδοτική στην επίθεση, αλλά παράλληλα δεν επέτρεψε στους Γερμανούς να βρουν το δρόμο προς το καλάθι κι έτσι κατάφερε όχι μόνο να διατηρήσει τη διαφορά ασφαλείας των 15π.
που πήρε από το πρώτο ημίχρονο, αλλά να την αυξήσει και κατά ένα καλάθι (53-37).
Η ελληνική ομάδα χαλάρωσε κάπως στην τελευταία περίοδο και με πρωταγωνιστή τον Κέιμαν οι Γερμανοί κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά και να τελειώσει το ματς με 69-56.
Οι συνθέσεις: ΕΛΛΑΔΑ: Βασιλειάδης 6, Μπουρούσης 14, Ζήσης 11 (1), Ξανθόπουλος, Καλάθης 4, Φώτσης 9 (2), Παπανικολάου 3, Μαυροειδής 2, Κουφός 17, Βουγιούκας, Καϊμακόγλου 1, Σλούκας 3 (1), Μπράμος ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Μπένζινγκ 4, Χέρμπερ 3 (1), Χάμαν 4, Σάφαρτσικ 9 (3), Σβέτχελμ 9 (1), Πλέις 2, Κέιμαν 15, Νοβίτσκι 9, Γιάγκλα, Σούλτσε, Όλμπρεχτ, Γκίντερ © ΑΠΕ-ΜΠΕ ΑΕ.
Τα πνευματικά δικαιώματα ανήκουν στο ΑΠΕ-ΜΠΕ ΑΕ και παραχωρούνται σε συνδρομητές μόνον για συγκεκριμένη χρήση.