Παρασκευή 14 Οκτωβρίου 2011

Μία ημέρα πριν από το μεγάλο ντέρμπι μεταξύ της ΑΕΚ και του Ολυμπιακού, και το pamesports σας θυμίζει την προϊστορία των αναμετρήσεων μεταξύ των δύο ομάδων τα τελευταία χρόνια.
Δύο νίκες μετράει η ΑΕΚ από την σεζόν 2004-5 μέχρι σήμερα, τρεις φορές έχουν φύγει νικητές από το ΟΑΚΑ oi "ερυθρόλευκοι", ενώ δύο αναμετρήσεις έχουν λήξει ισόπαλες.

ΑΕΚ-Ολυμπιακός 0-0   07/10/2004

Ισόπαλος 2-2 έληξε ο αγώνας μεταξύ των δύο ομάδων, την περίοδο 1994-95. Το γκολ του Ντανιέλ Μπατίστα στο 60' για τον Ολυμπιακό, είχε μπει στην καλύτερη αθλητική φάση της εβδομάδας του αμερικανικού τηλεοπτικού δικτύου CNN.

Την σεζόν 1993-4, ο Ολυμπιακός πανηγύρισε μια ακόμα νίκη στην έδρα της ΑΕΚ, επικρατώντας με 2-1. Σκόρερ για την ομάδα του Πειραιά, ήταν οι Προτάσοφ και Κρίστενσεν, ενώ για τον "δικέφαλο", ο Αγορογιάννης μείωσε στο 85'.

Επεισοδιακός ήταν ο αγώνας στις 13 Ιανουαρίου του 1991 στο γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας. Η αναμέτρηση διακόπηκε λίγο πριν από τη λήξη της και ενώ ο Ολυμπιακός προηγούταν με 2-1.

Την περίοδο 1988-89, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 2-1 της ΑΕΚ, σε αγώνα ο οποίος έγινε στην Ρόδο. Το σκορ για τους Πειραιώτες άνοιξε στο 8' ο Ντέταρι. Η "Ένωση" ισοφάρισε στο 51' με κεφαλιά του Πεππέ, και έντεκα λεπτά πριν από την λήξη, ο Χατζίδης έδωσε τη νίκη στους "ερυθρόλευκους".